poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Dobre krawężniki drogowe


Wielu z nas tak naprawdę nie zwraca uwagi na krawężniki. Większość z nas uważa, że mają one za zadanie jedynie wyznaczać granicę pomiędzy drogą a chodnikiem. Podczas gdy ich zadanie jest zupełnie inne. Przede wszystkim krawężnik stosowany na drodze jest znacznie inny niż taki typowy krawężnik stosowany na podjeździe lub też w innych miejscach. Bowiem krawężnik ma przede wszystkim pełnić funkcję ochronną. Stosowanie krawężników podczas brukowania, czyli stosowanie tak zwanych obrzeży chroni kostkę brukową przed rozjeżdżaniem się. Tak naprawdę kostka brukowa poddawana jest dosyć sporym naciskom, co ma negatywny wpływ na jej ukształtowanie. Natomiast obrzeża chronią ją przed rozjeżdżaniem się. Natomiast krawężniki drogowe również pełniąfunkcję ochronną, przede wszystkim stosowanie ich na drogach oraz na poboczach zapobiega rozjeżdżaniu się na boki asfaltu. Chyba każdy z nas widział doskonale co dzieje się z asfaltem w przypadku bardzo wysokiej temperatury powietrza. Właśnie, asfalt praktycznie zaczyna pływać, natomiast krawężnik ma za zadanie go powstrzymywać przed takim pływaniem. Nic więc dziwnego, że stosowane są one niemal wszędzie, zarówno na drogach wiejskich jak i na autostradach. Jednak krawężniki drogowe nie tylko chronią asfalt przed rozjeżdżaniem się, wskazują również dokładną granicę pomiędzy drogą a chodnikiem i jednocześnie chronią ludzi przed przypadkowym potrąceniem. Bardzo często bowiem zdarza się, że kierowca osłabnie czy też uśnie za kierownicą, wówczas krawężnik ma za zadanie odbić taki pojazd, który mógłby zmierzać konkretnie w stronę chodnika, natomiast pojazd, który będzie jechał pod kątem zostanie przez krawężnik odbity. Oczywiście krawężniki tego typu znacznie różnią się od standardowych krawężników, przede wszystkim są to elementy o dużej wysokości i wadze, konieczne jest bowiem aby wytrzymywały naprawdę duże przeciążenia, które mogą nastąpić w przypadku bardzo silnych nacisków samochodów, podczas przejazdu samochodu przez taki krawężnik. Oprócz tego krawężniki są stale narażone na drgania, które mogą być szkodliwe dla ich struktury.
Czytaj też :

Krawężnik granitowy, idealny jako obrzeże


Odpowiednie wybrukowanie podjazdu jest bardzo przydatne, szczególnie jeśli chodzi o podjazd, który znajduje się pewnej pochyłości. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele osób stara się o to, żeby dobrze podjazd wybrukować, ponieważ nie wybrukowany podjazd może powodować powstawanie błota w miejscach, gdzie występuje odkryta gleba. Jednak aby taki podjazd dobrze wybrukować konieczne jest posiadanie odpowiednich obrzeży. Tak naprawdę obrzeża to odpowiedniki krawężników, z tym, że wyglądają one znacznie bardziej smukle, szczególnie jeśli chodzi o obrzeża granitowe, które obecnie używane są w przypadku brukowania. Przede wszystkim takie obrzeże zakopywane jest w odpowiednim materiale, który ma za zadanie utrzymać je w odpowiednim poziomie. Wówczas obrzeże stanowi doskonałe oparcie dla kostki brukowej. Tak naprawdę bez zastosowania obrzeża kostka brukowa zostałaby wręcz rozmyta przez padający deszcz, lód czy też śnieg. Trzeba jednak pamiętać, że położenie obrzeża ma również za zadanie wzmacniać brzegi danego podjazdu, tak aby nie został on podmywany. Obecnie małe krawężniki granitowe są uznawane za najlepsze obrzeża dla kostki brukowej. Przede wszystkim bowiem są one bardzo eleganckie, nic więc dziwnego, że są one chętnie stosowane. Dlatego też krawężniki granitowe sąrównież stosowane jako ograniczniki dla kostki brukowej. Znacznie lepiej bowiem jest stosować odpowiedni krawężnik, tak aby był odpowiednim wstrzymaniem dla kostki brukowej, niż stosować zwyczajne obrzeże. Oczywiście zastosowanie obrzeży lub krawężników granitowych zależy również od tego, czy jesteśmy w stanie wydać dosyć spore pieniądze na to, natomiast stosowanie takich krawężników w przypadku kostki niższej jakości jest raczej nieopłacalne. Faktem natomiast jest, że granitowe obrzeża lub krawężniki charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością oraz charakteryzuje je to, że praktycznie są one niemożliwe do zabrudzenia, ponieważ powierzchnia dobrze oszlifowanego granitu jest bardzo trudna do zabrudzenia i łatwa do ewentualnego oczyszczenia.
Czytaj też :

Układnie wzorów z kostki brukowej


Odpowiednie ułożenie kostki brukowej czy to na podjeździe czy też w innym miejscu każdej posiadłości nie jest łatwe. Tak naprawdę bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudne i skomplikowane technicznie potrafi być układanie kostki brukowej. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy kostka jest odpowiednio przygotowana oraz czy przygotowane jest podłoże do jej układania. Jest to bardzo istotne, ponieważ odpowiednie podłoże może zagwarantować nam to, że kostka będzie ułożona w stały sposób. To znaczy, że pod wpływem wody, ciepła czy też mrozu nie zostanie ona w pewnych miejscach podniesiona. Odpowiednim podłożem jest oczywiście dobry kamień, czyli tak zwany tłuczeń, oraz oczywiście podłoże z kamienia drobnego, czyli z tak zwanej mączki razem z piaskiem. W wielu przypadkach warto dawać również suchy cement na ostatnią warstwę piasku, wówczas kostka Strzegom jest znacznie lepiej utwierdzona do podłoża miękkiego, i jednocześnie do siebie, ponieważ suchy cement tworzy coś jakby dywanik, który utrzymuje kostkę brukową razem. Wówczas przy tak przygotowanym podłożu nie musimy martwić się o zmiany w kształcie kostki. Jest to bardzo istotne, szczególnie w przypadku układania wzorów. Obecnie, technologia produkcji i układania kostki brukowej pozwala na stosowanie najróżniejszych wzorów. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jaki sposób kostkagranitowa ma być ułożona i jaki rodzaj kostki zostanie odpowiednio dobrany. Często przy układaniu różnego rodzaju wzorów konieczne jest zastosowanie kilku różnych rodzajów kostki brukowej. Wszystko jednak zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj wzoru chcemy ułożyć, jeśli mają to być proste wzory na zasadzie trójkątów czy też podobnych elementów, wówczas najlepiej jest zastosować proste rodzaje kostki, trudniejsze natomiast jest układanie wzorów na bazie kół i owalnych przedmiotów. Jest to o tyle trudniejsze, że wymaga zastosowania różnych rodzajów kostki i różnych wielkości takiej kostki. Wszystko oczywiście zależy od umiejętności samego brukarza oraz od założonych planów układania kostki.
Czytaj też :

Wybór odpowiedniej kostki brukowej


Obecnie brukowanie dróg i podjazdów jest bardzo popularne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ten zabieg, choć jest on dosyć drogi. Mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, że odpowiednio przygotowany podjazd, jest nie tylko ozdobą ale również jest bardzo funkcjonalny. Zarówno podczas deszczu jak i zimą nie musimy martwić się powstającym na podjeździe błotem, czy też nie musimy w żaden sposób martwić się tym, że padająca woda dostanie się pod nasze fundamenty, ponieważ bardzo szybko spłynie ona w dół podjazdu. Dlatego też na brukowanie podjazdu decyduje się coraz więcej osób, które posiadają własne domy czy też posesje. Oczywiście przede wszystkim musimy zdecydować się na konkretny typ kostki brukowej, która będzie ułożona na naszym podjeździe. Tak naprawdę typów jest bardzo wiele, to który wybierzemy zależy od tego, jaki rodzaj kostki brukowej nam się będzie podobał, oraz jaką trwałość i estetykę kostki wybieramy. Przede wszystkim bowiem trzeba pamiętać o tym, że kostka brukowa może różnić się od siebie klasą wykonania. Kostki pierwszej klasy to najtwardsze kostki, których cena jest zdecydowanie najwyższa, jednak charakteryzują się naprawdę dobrym cementem i odpowiednio przygotowanymi wyrobami. Trzeba pamiętać o tym, że dobra kostkabrukowa to nie tylko kostka, która dobrze wygląda ale również taka, która poddawana różnym naciskom nie kruszy się ani się nie łamie. Dlatego też wybór takiej kostki jest bardzo istotny. Kolejnym wyborem jest oczywiście rodzaj kostki, obecnie najpopularniejszym rodzajem kostki brukowej jest oczywiście behaton, holandka oraz inne, bardziej wymyślne kształty, takie jak kostki młotkowe, sarobruki czy też typ Siena, który jest obecnie uważany za najbardziej luksusowy i jednocześnie najdroższy. Na końcu oczywiście pozostaje wybór odpowiedniego koloru. Jest to bardzo istotne, ponieważ kolor odgrywa ważne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o kostkę, która ma być dopasowana do całego podjazdu, oraz do budynku, który będzie ona otaczała.
Czytaj też :

Kostka granitowa a ogród skalny



W ostatnich latach bardzo popularne stało się tworzenie specjalnych ogródków skalnych. Nic w tym dziwnego, taki ogródek to doskonała wręcz ozdoba każdego domu, daje olbrzymie możliwości jeśli chodzi o uprawę roślin, czy też tworzenie oczek wodnych a jednocześnie nie jest wcale trudny w utrzymaniu. Trzeba jednak pamiętać, że taki ogródek musi charakteryzować się przede wszystkim odpowiednią harmonią. Bez tego praktycznie niemożliwe będzie posiadanie odpowiedniego ogrodu, gdzie rośliny będą odpowiednio rosły, natomiast cała otoczka będzie doskonale widoczna. Jak wiadomo granit od dawna jest traktowany jako doskonała ozdoba praktycznie w każdym ogrodzie, dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ granit jest materiałem bardzo trwałym i jednocześnie bardzo efektownym dla oka, dlatego też dobra kostka granitowaStrzegom  może być doskonałą ozdobą ogrodu standardowego jak również skalnego ogrodu, lub też ogrodu kwiatowego. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jaki sposób zostanie granit w ogrodzie wykorzystany. Przede wszystkim przy tworzeniu ogrodów bardzo istotne jest aby zachować odpowiedni umiar. Rośliny nie mogą rosnąć w bardzo bliskim sąsiedztwie, ponieważ wówczas harmonia  flory zostaje zakłócona. Dlatego też kostka granitowa Strzegom może tworzyć tak zwane granice pomiędzy biotopami roślinnymi. Przykładowo, jeśli tworzymy ogród, wówczas powinniśmy zastanowić się na jakim poziomie chcemy mieć rośliny, jeśli ma być to ogród kwiatowy, wówczas nie powinniśmy sadzić wysokich roślin, które będą kwiatom zabierać duże ilości światła, natomiast jeśli ma być to ogród z roślinami pnącymi się, wówczas ważne jest, aby zostawić roślinom odpowiednio dużą przestrzeń do rozrostu. Natomiast sam granit będzie odpowiednim dodatkiem, zarówno do roślin jak również do całej otoczki ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że regularność w ogrodzie nie zawsze jest dobra, dlatego też warto zaplanować ogród tak, aby nie był zbyt regularny i jednocześnie tak aby nie był zbyt chaotyczny, ponieważ i jedno i drugie może powodować brzydki wygląd ogrodu.
Czytaj też :

Gdzie stosować kostkę granitową


Jeszcze kilkaset lat temu materiały takie jak marmur czy też granit były głównymi materiałami budowlanymi. Budowano z nich olbrzymie budynki, twierdze a nawet pałace. Nic dziwnego, że wówczas cena takiego budynku była olbrzymia, dlatego też zwykli mieszczanie mogli sobie pozwolić jedynie na chaty z drewna. Co nie zmienia faktu, że granit i marmur były chętnie w budownictwie wykorzystywane i to przede wszystkim jako główny materiał budowlany. Podobnie zresztą było w starożytnej Grecji lub w starożytnym Rzymie. Jeśli obejrzymy ruiny greckie czy też rzymskie bez problemu przekonamy się, że tamte budynki praktycznie w całości zostawały wzniesione z bloków granitowych lub też marmurowych. Nic więc dziwnego, że tak bardzo dobrze te budynki zachowały się do dnia dzisiejszego, ponieważ odpowiednio obrobiony marmur i granit to materiały naprawdę bardzo trwałe. Obecnie jednak ich rola ogranicza się w budownictwie przede wszystkim do roli ozdobnej. Znaczy to tyle, że najczęściejkostka granitowa jest wykorzystywana w ogrodach lub też w elewacji budynku lub do ozdabiania schodu, natomiast marmur, często wykorzystywany jest jako parapety zewnętrzne czy też ozdoba elewacji. Jednak często również w ogrodziekostka granitowa stosowana jest jako element ogródka skalnego. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że taki ogródek musi być odpowiednio zadbany, żeby kostka była widoczna i dobrze spełniania swoją funkcję. Dlatego też warto, aby tworzyła ona jedynie otoczkę. Oprócz tego można swobodnie taką kostkę stosować również jako bruk na podjazd, jest to co prawda dosyć droga inwestycja, jednak trwałość kostki z granitu sprawia, że można z powodzeniem cieszyć się dobrym, równym i przede wszystkim bardzo trwałym podjazdem przez najbliższe kilka lat, bez konieczności specjalnego dbania o podjazd. Ponieważ inaczej niż kostkę brukową, tak naprawdę granitu nie musimy myć, ponieważ z myciem takiej kostki bez większych problemów poradzi sobie deszcz, dlatego też warto ją stosować nawet na długich i podjazdach.
Zobacz też :